Konavi Üzerine

25.06.2019 tarihinde Diğer kategorisine eklenmiş, 128 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Şimdilerde gdo lu başaklar fışkıran Konya nın bereketli ovalarında bi zamanlar Konavi lerin, Hoca Nasreddin lerin, Karatay ların at koşturduğunu bilmek insanın içini biraz olsun ferahlatsa da, geçen onca zamanda bu insanların öğretilerin şu an sadece kitaplarda yazılı kalmasını bilmek beni şaşırtmıyor. Çokca Moğol kurnazlığı ve Celaleddin Rumi nin canhıraş çalışması, azca da Kalenderi kardeşlerin tarafından ötürü bugün Konya, bildiğimiz Konya.

Kalenderi demişken aklıma geldi. Bu yarı çıplak, tıraşlı, eli palalı dervişler için bir tarihçi diyor ki “Moğol ve Kalenderi zulmünden kaçan Ahiler, batıda Osmanlının kuruluşuna zemin hazırladılar”. Bir tarihçi de “Kalenderiler batıya kaçarak Osmanlının kuruluşuna zemin hazırladılar”. Şimdi ben hangisine inanayım.  Ahilere inansam Kalenderilere yazık ama Kayseri kalesini Moğollar kuşattığında mançınıkları kullanan da  ben değildim. Muhtemelen Şelçuklunun Türkmenlere karşı takındığı tavır Kalenderileri bu yöne itti ama şu da aklıma geliyor, Ahiler de en az Kalenderiler kadar Türkmendi.

3 yıldır ara ara okuduğum, nerde kaldığımı unutup tekrar baştan başladığım ama bu yıl kısmetse bitirmek istediğim bi kitap var. Fususul Hikem. Muhyiddin Arabi nin. Yani Şeyhül  Ekber.

Muhyiddin Arabi nin üvey oğlu Sadruddin Konavi.

Konavi, Hoca Nasreddin in gönüldaşı.  Hoca Nasreddin de bildiğimiz Ahi Evren.

Konavi, ölmeden önce bütün kitaplarını kızı ve damadına bırakırken ekliyor “ben den sonra yazdıklarıma ve Şeyhül Ekber in yazdıklarına yorum yapılmasın”.

Yapılmasın ama Konya nere Manisa nere. Bugün için Konavi ve dolayısıyla Muhyiddin Arabi nin öğretileri Akhisar da çoğunlukla kahve köşelerinde kendilerinin “peygamber mesleği” ni yaptıkları söyleyen “efendi” ler  tarafından anlatılıyor. Çoğalalım diye bi dertleri yok, dernek kuralım vakıf kuralım, buralarda militan yetiştirelim, ne idüğü belirsiz arka mahalleler de yurt açalım, kurban derisi toplayalım, erkek çocuklarına musallat olalım vs vs bunlarda bulamazsınız.

Ama Konavi, yani Muhyıddin Arabi nin varisi ne hikmetse oğlunun ölümünden sonra hadislerle uğraşmaya başlıyor. Hangi ruh haliyle bu dönüşüm başlıyor bilmiyorum ama Moğolların o dönemde sistematik olarak tarihi tekrar şekillendirme çabaları yüzünden yazılmış onlarca belki binlerce eser, ya yok oluyor ya da isim değiştirerek başkaları tarafından yazılmış gösteriliyor. Misal, Hoca Nasreddin in yazdığı bir çok eserin bugün İranlı Hoca Nasreddin Tusi tarafından yazılmış gösterildiği gibi.

Herkes Hoca Nasreddin in eşeğe ters bindiğini bilir ama bunu, eşek yolunu bilirken arkadan gelen öğrencilerine ders anlattığını bilmez. Ya da göle maya çaldığını bilir ama tarlaya büyük mıknatıslar yerleştirerek topraktaki demir madenini çıkardığını bilmez. Ya da kadılığı döneminde Şems in ölüm fermanını imzaladığını …

Konavi nin Sünni mi Şia mı olduğunu bilmiyorum ama Şia inacında olan “mehdi” inancı onda da var. Hatta Hoca Nasreddin de de.

Babadan birbirlerini sevmeyen Konavi ve Celaleddin Rumi. Birbirine zıt iki meşrep.  Celaleddin Rumi Mesnevi de Hoca Nasreddin i kurduğu belden aşağı fantezilerde  yerden yere vururken diğer taraftan da Konavi yi zikirlerde kadınlarında olmasından dolayı çoğu kez kınıyor ve halkın gözünde küçük düşürmeye çalışıyor. Kader işte. Celaleddin Rumi nin cenaze namazını kim kılıyor. Tabi ki Konavi. Bunu istemese de, hatta bayılma numarası yapsa da karşı da ellerinde kılıçlarla bekleyen Moğol askerleri muhtemelen Konavi nin hayatta ki en kötü anlarıydı.

Özetle. Konavi büyük adamdı.

 

İlgili Terimler :
Yazar Hakkında

Yazar : Kutlay Karahan

Yazar Hakkında : Ali nin sırrına ermek mümkün değil elbet, sırra ermekte. İlmü Ledün getirmese de kitaplar, muhabbet gerek...

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Sulmtaler Krallar İçin Yetiştirilmiş Bir Irk… SULMTALER… Avusturya nın  Steiermark  bölgesinden
ÇerkeS13. yüzyılın sözde aydınlanması… Kırmani, Hoca Nasrettin, Ahiler, Sadretin Konavi,
At ÇalışmasıSadece 2 çeşit ahşap kullanarak yaptığım ve büyük keyif
2 Yeni Fidan13 yıl önce diktiğim çamlar yaklaşık 5 metre oldu. Onların

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Sulmtaler Krallar İçin Yetiştirilmiş Bir Irk… SULMTALER… Avusturya nın  Steiermark  bölgesinden
Kadın Çalışması6 farklı ahşap kullandığım ve 31x 70 cm ebatlarında
2 Yeni Fidan13 yıl önce diktiğim çamlar yaklaşık 5 metre oldu. Onların
Üç AdamBi adam var göklere çıkarılıyor. Öyle böyle değil. Sözde 6

Son Yapılan Yorumlar

Sulmtaler için Kutlay Karahan diyorki;

kendisini tanırım. Sitenin ismi bile bana ait.

Sulmtaler için cebrail diyorki;

sulmtaler tavuk cinsini adapazarı civarinda ciftligi olan atakan batur uretiyor hem yiyor hem yediriyor...kendisini ziyaret edip uretim kosullari ile
  • İntarsiaTürk

  • Buraya da Bakın

  • Bloga e-posta ile abone ol

    Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  • Blog İstatistikleri

    • 570 tıklama