Hakkımda

Elinin becerisinin farkına varan insanoğlunun dokunduğu ilk şey taş, ikincisi ahşap olmuştur. Ahşaba bağladığı sivri taşla avladığı avını gene ahşabı yakarak pişirmiştir. Öyle ki destanlara, hikayelere, mitolojiye bile konu olmuştur ahşap.

Aynı zaman da bir neccar olan Nuh Peygamber uzunluğu 300 arşını bulan gemisini yaparken Mezapotamya da kutsal sayılan Servi ağacını kullanmıştır. Gök Tanrı nın kuvvet ve kudretini temsil eden Kayın Ağacı Göktürk ler de kutsaldı. Kaplama ve mobilya yapımında kullanılan Kiraz Ağacı Kuran a göre cennet ağacıdır. Kızanların Zeybekliğe geçiş töreni Defne ağacının altında yapılır. Ege ve Akdeniz de yaşayan Ağaçeri olan Türkmenler, Ademin beşiğinden Kabe nin eşiğine kadar Ardıç ağacı başta olmak üzere bütün ağaçları kutsal bildiler.

Türkmen önderlerinden Pir Sultan Abdal

“Öt benim sarı tanburam /Senin  aslın ağaçtandır

Ağaç dersem gönüllenme/Kırmızı gül ağaçtandır.”

diyerek bu topraklarda ki ağaç kültünü devam ettirmiştir.

Anadolu insanı pişen yufkasını saçta çevirmek için Katran Ağacını, et kıymak için Çınar Ağacını, kaşık için Şimdir Ağacını, çeyiz sanıdğı için Sedir Ağacını kullanmış, tüm bunlara türkü yakmak için curasını Ardıç Ağacından yapmıştır.

Burada gördüğünüz çalışmalar Türklerin, unutulan ahşap işleme sanatlarından biri olan TARSİ tekniği ile yapılmış, yapılmaya çalışılan amatör çalışmalardır.

Türklerin Müslümanlığı kabul etmelerinden sonra insan ve hayvan figürlerinin resmedilmesinin hoş karşılanmaması sonucu TARSİ tekniği yavaş yavaş unutulanarak yerini Mısır kökenli Kündekari ye bırakmıştır. Selçuklular zamanında altın çağını yaşayan çokgen ve yıldız desenli Kündekari çalışmaları günümüze kadar gelirken TARSİ artık ülkemizde sadece hobi amaçlı birkaç kişi tarafından yapılmaktadır.

Bugün dahi TARSİ hakkında yapılmış akademik bir çalışma yoktur. Sadece çok az kaynakta birkaç cümle ile geçiştirilmiştir.

Mimar Sinan eserlerindeki kapı ve pencere kanatlarında kündekarî tekniğiyle beraber TARSİ tekniğiyle de balıksırtı motifleri gibi çoğunlukla geometrik süslemeler ortaya koymuş, yazı dışında bitkisel süslemeye yer vermemiştir. Edirne Selimiye Câmii’nin bir kapının kanadında TARSİ tekniği uygulanmıştır.

Bu sanatın unutulmaması adına çalışmalarımı geliştirerek devam etme ve hasbelkader TARSİ yi tanıtma arzusundayım. Çalışmalarımda boya ve vernik yerine ahşabın doğal rengini ve günümüzde artık kullanılmayan kendi hazırladığım doğal cila da kullanmaktayım.

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Sulmtaler Krallar İçin Yetiştirilmiş Bir Irk… SULMTALER… Avusturya nın  Steiermark  bölgesinden
ÇerkeS13. yüzyılın sözde aydınlanması… Kırmani, Hoca Nasrettin, Ahiler, Sadretin Konavi,
At ÇalışmasıSadece 2 çeşit ahşap kullanarak yaptığım ve büyük keyif
2 Yeni Fidan13 yıl önce diktiğim çamlar yaklaşık 5 metre oldu. Onların

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Sulmtaler Krallar İçin Yetiştirilmiş Bir Irk… SULMTALER… Avusturya nın  Steiermark  bölgesinden
Kadın Çalışması6 farklı ahşap kullandığım ve 31x 70 cm ebatlarında
2 Yeni Fidan13 yıl önce diktiğim çamlar yaklaşık 5 metre oldu. Onların
Üç AdamBi adam var göklere çıkarılıyor. Öyle böyle değil. Sözde 6

Son Yapılan Yorumlar

Sulmtaler için Kutlay Karahan diyorki;

kendisini tanırım. Sitenin ismi bile bana ait.

Sulmtaler için cebrail diyorki;

sulmtaler tavuk cinsini adapazarı civarinda ciftligi olan atakan batur uretiyor hem yiyor hem yediriyor...kendisini ziyaret edip uretim kosullari ile
  • İntarsiaTürk

  • Buraya da Bakın

  • Bloga e-posta ile abone ol

    Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  • Blog İstatistikleri

    • 570 tıklama